|
|
HJ 10, HJ 200, HJ 260. HJ 500 - JUNKKARI
HJ 10 to rębak zawieszany trzypunktowo podobny do mniejszych modeli. Sercem urządzenia jest tnąca tarcza o średnicy 80 cm. Z jednej strony są do niej zamocowane promieniowo noże tnące, z drugiej wypusty tworzące wiatrak wyrzutu zrębki przedostającej się na drugą stronę przez otwory w tarczy. Zrębkowanie wspomaga nieruchome przeciwostrze - stalnica. Jest ona ustawiana odpowiednio do wysunięcia noży, z maksymalnym dystansem 1,5 mm. Stalnica pozwala na przycięcie zrębki tak jak to się dzieje w gilotynie. Masa tego koła zamachowego, duża prędkość obwodowa pozwala HJ 10 radzić sobie z pniami o grubości 25 cm. Wyposażany jest w wariancie oznaczonym symbolem GT we własne zasilanie hydrauliczne.
Pełnym rozwinięciem rębaków Junkkari z kątem natarcia 45 stopni jest HJ 500. Tutaj już mamy do czynienia z prawdziwym siłaczem. To okręt flagowy Junkkari. Potrafi zrębkować drzewa o grubości 40 cm. Sypie zrębką, w co aż trudno uwierzyć, z wydajnością 50 mp na godzinę. Z kontenerem uwinie się w krótszym czasie. Lecz uwaga, jego tarcza tnąca ma średnicę prawie 140 cm i waży 650 kg.! Jej wyważenie , stabilność mocowania, osiągana wydajność świadczą o możliwościach technologicznych Junkkari. Tu już trzeba naprawdę mistrzostwa. HJ 500 jest rębakiem na własnym podwoziu, zaczepianym do traktora. Posiada własną hydraulikę i sterowanie elektryczno-hydrauliczne. Występuje również jego wersja z własnym napędem spalinowym.
Z kolei HJ 200 i HJ 260 to rębaki z tarczą tnącą położoną prostopadle do kąta natarcia wsadzanego drewna. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie drobniejszych zrębek. 200- tka z mniejsza tarczą 63 cm a 260 -ta z wieksza 87 centymetrową. Obie zaczepiane, a nie mocowane, do traktora, przez co zyskują na zwrotności w terenie. Wykonane są tylko w opcji z hydrauliką podawania przeniesioną z traktora- wersja G lub własną- wersja GT. Posiadają dwustopniowa przekładnię pozwalającą na dopasowanie obrotów. Wyższych używa się do zrębki kompostowej. Wszystkie przedstawione modele mają obracany dookoła wyrzutnik, zakończony regulowanym kapturem. Ukierunkowanie strumienia wyrzutu jest bardzo proste. Bez problemu załadować można kontener czy wysoką przyczepę. Podobnie wszystkie mają poziomy lej wsadowy z hydrauliczny napędem podawania. To bardzo wygodne, ograniczjące wysilek rozwiązanie. Sprawdza się rownież przy ładowaniu za pomocą mechanicznego chwytaka. Elastyczne zasłony wpustu zabezpieczają przed odrzutem kawałków drewna. Wszystkie modele wyposażone są w wałek przekaźnika mocy. Solidność wykonania, dobór wysokogatunkowej stali, prostota i niezawodność rozwiązań to cechy dające rębakom Junkkari wysoką pozycję na rynku profesjonalistów.
|